خانه / نکات طلایی / مشورت بگیرید ، اما از اهل فن !
مسیر طلایی

مشورت بگیرید ، اما از اهل فن !

مشورت بگیرید ، اما از اهل فن !

 

آیا مانعی جلوی شما را گرفته است که ظاهراً نمی توانید بر آن غلبه کنید ؟

مشکل خود را با کسی که واقعاً به او اعتماد دارید در میان بگذارید. کسی که واقعاً خیر و صلاح شما را می خواهد . در این صورت می توانید راه هایی برای سازماندهی مجدد پیدا کنید و به شیوه ای متفاوت و روشن‌تر به مسئله حمله کنید .
اجازه بدهید که به شما هشداری بدهم ،  از هر کسی در مورد موانعی که در پیش دارید نظرخواهی نکنید ! از فرد مناسب بپرسید . ساده به نظر می رسد مگر نه؟ اما فرد مناسب را در جریان امور قرار دادن کار ساده ای نیست  . چطور می‌شود که یک فرد مشتاق ، علاقه مند و حاضر به کمک می تواند آدم مناسبی برای مشورت نباشد؟!  به مثال ساده زیر توجه کنید :

پائولا در زندگی زناشویی خود دچار مشکلاتی شده بود . او آنقدر زرنگ بود که بفهمد به کمک نیاز دارد در نتیجه با یکی از دوستانش به نام سوزان که پارسال طلاق گرفته بود تماس گرفت . سوزان به جای اینکه واقعا به حرف‌های پائولا گوش کند به او گفت که پائولا باید از دارایی های مالی خود حفاظت کند، یک وکیل خوب بگیرد، مدرسه های خوبی برای فرزندانش پیدا کند و مهمتر از همه هرچه سریعتر از همسرش جدا شود !

در اینجا پائولا می توانست به توصیه ی خیرخواهانه دوستش گوش کند و طبق آن عمل کند . اما او میدانست که سوزان فقط مشکلات و تجارب خودش را به او منعکس می‌کند درست مثل یک آینه .  پائولو که زن زیرکی بود به سوزان گفت شاید این توصیه تو برای مراحل بعدی لازم باشد ولی برای حالا خیلی زود است . من می خواهم زندگی مشترکم را حفظ کنم نه اینکه آن را نابود کنم . پائولا به دنبال کس دیگری رفت .  کسی که ابتدا سوال بپرسد و عینی گرا باشد .

وقتی با مشکلات روبرو می شوید باید سراغ کسی بروید که یک یا چند ویژگی زیر را داشته باشد :

– شنونده خوبی که آنقدر عینی گرا باشد که به جای تلاش برای تحمیل نظرش متوجه سوالات ، دغدغه‌ها و مشکلات شما باشد .

– کسی که خودش هم مشکلاتی شبیه مشکلات شما داشته و بر آنها غلبه کرده باشد . در حقیقت به همان نتیجه یا موفقیت رسیده باشد که شما شبیه به آن را در دل آرزو می کنید .

– کسی که بزرگترین طرفدار شما در دنیا نباشد!  شاید تعجب کنید ولی کسی که شما می‌خواهید از او کمک بگیرید نباید فقط جملات زیر را به شما تحویل دهد : « من تورا دوست دارم تو کارت خیلی درسته » ، «تو فوق العاده ای » ، « تو هر کاری می توانی انجام دهی » ! او باید بتواند به شما کمک کنند با محدودیت های فردی که شاید شما را از حرکت بازدارند مواجه شوید . این محرم راز باید کسی باشد که بتواند سوالات سخت تری از شما بپرسد . سوال‌هایی که به شما قدرت می دهند که با باورهای محدود کننده خود  روبرو شوید و زندگی خود را دوباره به حرکت در آورید .

شاید کمی برای شما سخت تر باشد ولی باید دنبال فرد درست اندیشی بروید تا به شما کمک کند تا بر موانع و محدودیت های تان غلبه پیدا کنید اگر به اطرف  خود نگاه کنید احتمال دارد این فرد را همین امروز شناسایی کنید .

 

برگرفته از کتاب «ده گام به سوی خوشبختی»

 

درباره ی AskarNejad

همچنین ببینید

masiretalaei.com

مهارت زندگی زناشویی (بخش دوم )

مهارت چهارم: بخشش در روابطی که هنوز رسمی نشده‌اند یا گذرا هستند، شاید اگر خطایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *